Czy skaning laserowy oraz inwentaryzacja BIM jest mi naprawdę potrzebna?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zinwentaryzowaliśmy sporo obiektów budowlanych oraz przemysłowych.  Wielokrotnie podczas tych pierwszych rozmów z klientami słyszeliśmy, że skanowanie oraz digitalizacja obiektów celem utworzenia dokumentacji 2D jest niepotrzebne, drogie oraz na pewno za skomplikowane. Co więcej, Klienci, którzy przełamali swe obawy oraz rozpoczęli współpracę, nie za bardzo wyobrażają sobie już powrót do wycieczek z dalmierzem w ręku!

7

 

Jest ona potrzebna, kiedy właściciel planuje np. prace remontowe, przebudowę czy dobudowę segmentu do istniejącego budynku, a także, gdy nie dysponuje planami, które zostały stworzone przy realizowaniu pierwotnej inwestycji, a są one konieczne np. do przeprowadzenia jej wyceny. Inwentaryzacja budowlana to dokument, który umożliwi uzyskanie zgody na podjęcie działań, pozwoli wykonać wstępne obliczenia i przygotować plan. Bez niego wiele prac nie doszłoby do skutku. Czym dokładnie jest? Kiedy należy go sporządzić i kto może do tego przystąpić? Sprawdź!

Dokładne ustalenie wielkości lokali jest bardzo istotne dla właścicieli obiektów komercyjnych przeznaczonych pod najem. Ułatwia optymalizację powierzchni oraz usprawnia prace remontowe lub instalacyjne. Do tego ma istotny wpływ na wysokość czynszu dla najemcy. Z tego powodu w branży tej stosuje się specjalne normy do jej wyliczania – BOMA i TEGOVA. Z poniższego wpisu dowiesz się, czym są oraz co je różni. Specjaliści z Bimtelligent, zajmujący się pomiarami 3D, podpowiadają także, którą z nich warto stosować. Zapraszamy do lektury!

„Digital twin” to pojęcie, które coraz mocniej zakorzenia się wśród inżynierów oraz architektów zajmujących się projektowaniem. Tzw. cyfrowy bliźniak jest spełniającą się właśnie wizją stworzenia wirtualnego świata odwzorowującego otaczającą nas rzeczywistość. Idea ta ma swoje zastosowanie również m.in. w projektach wykonywanych w technologii BIM z wykorzystaniem skanowania laserowego. Sprawdź już teraz, czym jest i jakie są jej zalety!

Nowoczesne technologie wykorzystywane w branży budowlanej to nie tylko materiały oraz maszyny. Z budownictwem jest bowiem związane projektowanie, którym zajmują się architekci i inżynierowie. Fachowcy ci również chętnie sięgają po nowinki technologiczne. To m.in. specjalne oprogramowanie, które wraz ze skanowaniem 3D usprawnia przygotowywanie projektów. Tak narodził się model BIM, czyli powszechnie używany standard w modelowaniu budynków. Aby wskazać poziom jego szczegółowości, stosuje się standaryzację LOD. Sprawdź już teraz, co dokładnie określa i w jakim celu się ją wykorzystuje!

Inwentaryzacje budynków,czy opracowanie modeli przebiegu instalacji HVAC lub linii technologicznych – to tylko przykłady zadań, jakimi na co dzień zajmują się inżynierowie i architekci. Zrealizowanie ich zawsze wiąże się z przeprowadzeniem szeregu precyzyjnych pomiarów. Im większa skala projektu, tym bardziej uciążliwa i pracochłonna jest to praca. Jednak czy wiesz, że istnieje sposób na to, aby ją sobie ułatwić? Rozwiązaniem jest mobilne skanowanie laserowe. Sprawdź, jak działają skanery 3D i dlaczego warto z nich korzystać!

Budownictwo to sektor, który musi sprostać stale rosnącym wymaganiom rynku. Postęp w tej branży możliwy jest między innymi dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz programów komputerowych. Model BIM to koncepcja, która całkowicie zmieniła podejście do projektowania i realizacji inwestycji. Umożliwia ciągły dostęp do aktualnych informacji o projekcie i wszystkich kosztach. Przeczytaj dalszą część artykułu i dowiedz się więcej na ten temat.!

Kilka prostych zasad na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy świadczącej usługi skanowania 3D, aby faktycznie zarobić na projekcie i nie męczyć się z chmurą punktów.

Zanim zdecydujemy się na zakup działki i/lub przeprowadzenie inwestycji budowlanej, niezbędna jest dokładna analiza możliwości zabudowy na danym terenie. Jest to pierwszy krok przy planowaniu inwestycji budowlanej. Potencjalny teren inwestycji trzeba zbadać pod względem występowania wszelkich potencjalnych zagrożeń, które mogą uniemożliwić realizację inwestycji lub bardzo negatywnie wpłynąć na wartość działki. Nasza firma przeprowadza pełne, profesjonale analizy terenu inwestycyjnego obejmujące: realne możliwości, maksymalne parametry możliwego do zaprojektowania budynku oraz ekonomiczne aspekty opłacalności inwestycji. Na życzenie inwestora sporządzamy specjalistyczny raport, który z pewnością będzie bardzo przydatny w procesie decyzyjnym.

Inwentaryzacja terenów zielonych, zwłaszcza o charakterze zabytkowych zespołów parkowych nastręcza wiele kłopotów naszym Klientom. Żmudny pomiar w terenie w okresie wegetacji roślin, często w terenie o skomplikowanej morfologii oraz sama ilośc drzew do pomiaru wpływa na znaczne wydłużenie czasu przygotowania operatu, wydłużając prowadzenie inwestycji.

W dobie znaczących inwestycji w modernizację, ale i budowę infrastruktury kolejowej, kontrola jakości nabiera zupełnie innego znaczenia. Ciągła gonitwa na budowie, harmonogramy, kosztorysy, opóźnienia kontrahentów, to nie pomaga w utrzymaniu wysokiej jakości. Każdy inżynier jednak wie, że lepiej pomierzyć dwa razy, niż kolejny raz zamówić nową część!

Każdy kto zamawiał elementy wyposażenia domu według indywidualnego zamówienia, wie, że od złożenia zamówienia do jego realizacji może minąć dużo czasu. Każde rozwiązanie, szyte pod potrzeby klienta wymaga odrębnego podejścia oraz dokładnego zwymiarowania przed rozpoczęciem produkcji.

Choć jako Bimtelligent specjalizujemy się w pełnych inwentaryzacjach arch - bud, nie zostawiamy naszych klientów bez pomocy, kiedy trzeba także zinwentaryzaować tylko pewien zakres konstrukcji.

Wykorzystanie techniki skanowania laserowego 3D jest skuteczną oraz efektywną metodą inwentaryzacji zjawisk o charakterze katastrofy budowlanej. W marcu 2020 roku w jednym z miast południowej Polski zawaliła się spora część kaskadowych murów oporowych na stoku przylegającym do przepływającej rzeki.

Właściciel został zobowiązany do dostarczenia ekspertyzy technicznej murów oraz powstałych zniszczeń. Stanowi to podstawę do tego, aby właściwie zabezpieczyć zagrożony budynek położony blisko wyrwy oraz osuwiska, następnie dać podstawę do rekonstrukcji budowli.

W nastęstwie zdarzenia, powstała wyrwa w kontrukcji kilkusetletnich murów oporowych oraz osuwisko, które zagraża budynkowi, zlokalizowanemu w bezpośrednim sąsiedztwie. 

Kongres Nowoczesnego Budownictwa wystartował 12 września '20!